Knihovna Zádruhy

Pro vzdělávací a osvětové potřeby bude Historický spolek Zádruha postupně rozšiřovat Knihovnu Zádruhy, do níž soustředí svou publikační činnost. Každá brožurka či knížka je plně benefiční na naše různorodé aktivity. Vybrané peníze povětšinou poputují na péči o hroby starých anarchistů a anarchistek nebo na výstavbu pomníků či pamětních desek upomínajících toto hnutí.

Budeme se snažit přijít vždy s novým titulem do Knihovny Zádruhy jednou za čtvrt roku. Na připravované tituly je možné učinit předobjednávku a tím si zajistit, že danou publikaci obdržíte mezi prvními, to jest do 2–3 dnů od oznámení jejího vydání.

Vyšlo: Alois Věkoslav Habr - Listopad (24 stran, formát A6, cena: 20 Kč) – únor 2018

Vyšlo: František Vágner – Z počátku hornického hnutí na severu (30 stran, formát A5, cena: 20 Kč) – leden 2018

Vyšlo: Noční chod (32 stran, formát A5, 25 Kč) - únor 2018

Vyšlo: Ladislav Knotek – čelní představitel českého anarchosyndikalismu (42 stran, formát A5, cena: 35 Kč) – říjen 2017

Vyšlo: Hynek Holub – vzpomínky na nestora severočeského anarchismu (68 stran, formát A5, cena: 60 Kč) - prosinec 2017

Distribuční místa Zádruhy:

Distribuci na Slovensku zajišťuje: distribuce SALTO MORTALE MUSIC

Publikace Historického spolku Zádruha k dostaní na SLOVENSKU v distribuci SALTO MORTALE MUSIC, objednávejte na majlu: sust@riseup.net

Nové distribuční místo Zádruhy v PLZNI: Družstevní kavárna Inkognito

Všechny tituly vydané našim spolkem v rámci Knihovny Zádruhy bude možné od nynějška zakoupit v Družstevní kavárna Inkognito, Husova 431/24, 301 00 Plzeň 3-Jižní Předměstí.

Otevírací doba:

pondělí 9–23 úterý 9–23 středa 9–23 čtvrtek 9–23 pátek 9–23 sobota 17–23 neděle 17–23

http://inkognito.cz

Distribuční místo Zádruhy v Brně: Kavárna Tři ocásci

Všechny tituly vydané našim spolkem v rámci Knihovny Zádruhy bude možné od nynějška zakoupit v družstevní kavárně Tři ocásci v Brně na adrese třída Kpt. Jaroše 1935/18.

Otevírací doba: po–pá: 8–24 so–ne: 10–24

https://triocasci.cz

Distribuční místo Zádruhy v Pardubicích: tetovací studio ALERtattoo

Otevírací doba: Pondělí – pátek: 13:00 - 18:00 Adresa: Zámecká 22, 530 02 Pardubice

Distribuční místo Zádruhy v Praze: Infocentrum Salé na Žižkově

Otevírací doba: út: 18-21:00 st: 18-21:00 čt: 18-21:00 Adresa: Orebitská 14, Praha – Žižkov

Distribuční místo Zádruhy v Orlové: Klub FUTRA

Otevírací doba: Čtvrtek: 19:00 – 22:00 Pátek a sobota: 18:00 – 24:00 Neděle: 18:00 – 22:00

Adresa: Masarykova třída 1000, Orlová (v budově Doubravanu)

http://www.futra.cz

Připravujeme:

Tajná anarchistická tiskárna v Hluboké 1885

Vychází 6.brožura Zádruhy: A.V.Haber - Listopad

Knihovna Zádruhy se rozrostla o nový svazek, jedná se o básnickou sbírku Aloise Věkoslava Hábera – Listopad. Brožurka vychází v rámci nové Edice REPRINT, ve které budeme znovu vydávat publikace vydané českým anarchistickým hnutím v letech 1880 – 1939. První publikaci vydal anarchista Haber vlastním nákladem v roce 1907 v Trnovanech – Teplicích, kde pobýval se svoji družkou Annou Málkovou. Brožurka bude prvně představena 10. 2.2018 na benefičním koncertě v Praze pro ABC a celý výtěžek z prodeje tohoto titulu bude věnovat na podporu politických vězňů prostřednictvím ABC. Cena 20 Kč. Poštovné 20 Kč. Pokud se nedostanete na zmiňovaný koncert, je možné si brožurku objednat na našich kontaktech spolekzadruha@riseup.net nebo zprávou na našem FB.

Vychází 5.brožura Zádruhy: Noční chod

Historický spolek Zádruha vydává brožuru současné angažované poezie. Ve výboru "Noční chod" jsou zastoupeni autorky a autoři, kteří četli na benefičním večeru Bakuninův kámen. V rámci Knihovny Zádruhy vyšla pátá publikace s názvem "Noční chod". Brožura bude k mání zejména 10. 2. na "Benefici na ABC vol. 2". https://www.facebook.com/events/263404130848601/ Cena 25,-- a 5 Kč z každého prodaného kousku půjde na ABC. Poté si ji bude možné moci objednat tradičním způsobem na e-mailu: spolekzadruha@riseup.net nebo zprávou přes FB Zádruha -historický spolek. Poštovné 20 Kč. Platba předem na účet spolku: 1024164477/6100 (Equa bank). Nebo vyzvednout v distribučních místech.

Vychází 4.brožura Zádruhy: František Vágner – Z počátku hornického hnutí na severu

V rámci Knihovny Zádruhy vyšla čtvrtá publikace s názvem František Vágner – Z počátku hornického hnutí na severu. Brožurka má 32 stran a k dostání je za 20 Kč. Objednávky přijímáme prostřednictvím e-mailu: spolekzadruha@riseup.net nebo zprávou přes FB Zádruha -historický spolek. Poštovné 20 Kč. Platba předem na účet spolku: 1024164477/6100 (Equa bank).

Tentokrát jde o vzpomínky průkopníka dělnických bojů a socialistických myšlenek. František Vágner patřil k první generaci, která stála u zrodu dělnického hnutí v českých zemích a vzniku sociálně demokratické strany, tehdy ještě jako revoluční a protistátní organizace. Prodělal celou její tehdejší anabázi, zažil ostrou perzekuci, ale také názorové pnutí včetně rozdělení na umírněné a radikály, a v neposlední řadě vznik opozice reprezentované neodvislými socialisty, jak se tehdy anarchisté zpočátku sami označovali. František Vágner se postavil na stranu neodvislých socialistů po boku Viléma Körbera, Tomeše Kašeho, Jana Opletala, Martina Wágnera a dalších.

Vzpomínky Franty Vágnera na počátky dělnického a především hornického hnutí, sepsal ve 20. letech novinář a historik František Cajthaml–Liberté. Část vzpomínek ovšem poskytl sám František Vágner syndikalistickému časopisu „Hornické listy“ vydávanému Sdružením československých horníků, pokračovateli předválečné anarchosyndikalistické Zemské jednoty horníků. „Hornické listy“ otiskovaly Vágnerovy vzpomínky na pokračování v rubrice Feulleton v roce 1924, tedy dva roky před jeho smrtí. Zádruha tyto vzpomínky přepsala a rovněž zahrnula do 4. svazku Knihovny, protože by byla škoda o ně čtenáře ochudit.

Vyšel stolní Kalendář Zádruhy pro rok 2018 – Objednávej teď!

Historický spolek Zádruha připravil stolní týdenní Kalendář Zádruhy na rok 2018. Cena je 50 Kč, poštovné 30 Kč. Pokud chceš ušetřit za poštovné, můžeme ti předem zaplacený kalendář zaslat na naše distribuční místa v Praze, Orlové, Brně a Pardubicích. Možnost osobního převzetí taktéž v Teplicích a Krupce. Kalendář je týdenní, každý týden doplněný fotografií, některého ze starých českých anarchistů a jeho stručným životopisem. Celkem tedy 55 postav starého anarchistického hnutí. Jednotlivé dny jsou opatřeny významnou událostí spjatou s tehdejším hnutím. Kalendář je vyroben v duchu DIY, nepodporujeme soukromé firmy, aby si na našich aktivitách nahrabaly kapsu. Vázán v kovové vazbě a černobílý. Objednávky přijímáme prostřednictvím e-mailu: spolekzadruha@riseup.net nebo zprávou přes FB Zádruha -historický spolek. Platba předem na účet spolku: 1024164477/6100 (Equa bank). Děkujeme za přízeň.

Vychází 3. publikace Historického spolku Zádruhy: Hynek Holub – vzpomínky na nestora severočeského anarchismu

V rámci Knihovny Zádruhy vyšla třetí brožurka v edici OSOBNOSTI s názvem Hynek Holub – vzpomínky na nestora severočeského anarchismu. Brožurka má 68 stran a k dostání je za 60 Kč. Objednávky přijímáme prostřednictvím e-mailu: spolekzadruha@riseup.net nebo zprávou přes FB Zádruha -historický spolek. Poštovné 30 Kč. Platba předem na účet spolku: 1024164477/6100 (Equa bank).

Publikace budou k dostání v Infocentru Salé v Praze, tetovacím studiu Alertatto v Pardubicích, kavárně Tři ocásci v Brně a Klubu Futra v Orlové. K dostání budou od 12. prosince. Na Slovensku po novém roce.

Brožurka přiblíží nejznámějšího duchcovského anarchistu Hynka Holuba ve vzpomínkách jeho dcery Vlasty Kuklové, v rozhovoru s žijící vnučkou Hanou Kunovou, vzpomínkami jeho kolegy Aloise Šefla a starý článek k jeho sedmdesátým narozeninám otištěných na stránkách Hornických listů. Hynka Holuba přiblíží také vybrané texty od historika Pavla Koukala o školských stávkách, článek Anarchisté bez dynamitu a jeho životopis. Stejně tak článek o České anarchistické federaci, které byl členem. Publikace je doplněna spoustou fotografií.

Vychází 2. publikace Historického spolku Zádruha: Ladislav Knotek – čelní představitel českého anarchosyndikalismu

Právě vyšla naše druhá publikace v rámci Knihovny Zádruhy s titulem „Ladislav Knotek – čelní představitel českého anarchosyndikalismu". Tato brožura je tentokrát biografickým příspěvkem o redaktorovi a čelném představiteli ČFVO Ladislavu Knotkovi. Cena 35 Kč, formát A5 a rozsah 44 stran. Poštovné 30 Kč. Objednávky přijímáme buď zprávou přes náš FB nebo na e-mail: spolekzadruha@riseup.net. Na dobírku neposíláme, platba předem na účet spolku: 1024164477/6100 (Equa bank). Do zprávy pro příjemce uveďte "knotek". Po obdržení platby, přijde potvrzení o jejím příchodu s datem odeslání na Vámi uvedenou adresu v objednávce. Brožurku expedujeme do 3 pracovních dnů od obdržení peněz.

Životopis Ladislava Knotka doplňujeme fragmenty několika jeho článků, které napsal pro anarchistické časopisy a brožury, abychom prostřednictvím jeho textů přiblížili jeho politické postoje a myšlení. Přetiskujeme zároveň titulní stránky anarchistických listů, které redigoval. Dále pak několik málo fotografií souvisejících s jeho osobou. V ostravském muzeu jsme nakonec objevili zřejmě jeho jedinou fotografii, kterou zde v brožurce přetiskujeme.

Vychází 1. publikace Historického spolku Zádruha: První severočeská hornická stávka 1882

S radostí oznamujeme, že v rámci našeho nakladatelství "Knihovna Zádruhy" vyšla naše první publikace s názvem: První severočeská hornická stávka roku 1882.

Brožurka zachycuje vůbec první severočeskou hornickou stávku v roce 1882, která svojí silou a spontánností překvapila monarchistické zřízení a politické úřady. Ty přes veškeré represivní snahy a potlačování všech projevů nespokojenosti nedokázaly zamezit propuknutí hněvu hornických mas, které tehdy, ač pramálo organizované, ochromily mostecký, teplický a ústecký revír generální stávkou. Právě násilné potlačení stávky a následná vlna perzekuce účastníků stávky a sociální demokracie přivedla mnohé z nich do řad hnutí pod černým praporem anarchismu.

Jak brožurku získat? Objednávky přijímáme na e-mailu: spolekzadruha@riseup.net nebo případně zprávou přes náš FB. Cena brožurky činí 20 Kč a poštovné a balné 20 Kč. Na dobírku neposíláme, platba předem na účet: 1024164477/6100 (Equa bank). Do zprávy pro příjemce uveďte "stávka1882".

Po obdržení platby, přijde potvrzení o jejím příchodu s datem odeslání na Vámi uvedenou adresu v objednávce. Brožurku expedujeme do 3 pracovních dnů od obdržení peněz. Do komise ani na dluh nezasíláme, chceme se věnovat badatelské činnosti a práci v terénu, ne řešit komplikace spojené s nezodpovědnými distributori či předplatiteli.

Výtěžek z prodeje brožury půjde na naše projekty, v současné době na plánovanou realizaci pomníků významných postav anarchistického hnutí Bakunina a Ferrera v Hostomicích nad Bílinou.